Napsali o nás

Skotsko31.jpg
Honza Dobiáš po vystoupení 7.10.2011 v Hovorčovicích
...Městské patřila druhá půlka koncertu. Jarda Budil se obklopil slušnou řadou nástrojů, poděkoval úvodní kapele, která přijela ze Sudet a taky poučil všechny, že Sudety není nějaký německý název, protože vznikl v dávné minulosti, když na sever Čech přišli Keltové. Občas potěšil ptákovskou básničkou, takže hrozilo, že jeho snacha Lucka předčasně porodí a Jarda se stane předčasným prarodičem. A neopomněl dodat, že Městská drží tradici v tom, že pokaždé hraje v trochu jiném složení. Tentokrát k obvyklým členům kapely – zpěvačce Kláře Šámalové, Jirkovi Vojtěchovskému, který střídal mandolinu s bodhránem a dvěma Budilům, protože Jardův syn Štěpán lítá prsty po akordeonu – přibyly flétniska Wendy Braunová a zpěvačka Lenka Kulíšková.

Spustili keltsko-skotsko-irský repertoár a kromě již známého faktu, že tahhle venkovská kapela se jmenuje Městská, nasadili všem nadšeným posluchačům brouka do hlavy – jak se může do vesnice kousek za Prahou dostat tak samozřejmě kus britských ostrovů.

Bylo to jako v buditelské literatuře: nad čajovnou svítil měsíc, ale uvnitř se dál hrálo a zpívalo, což se odborně jmenuje jam-session, ale česky stačí říkat radost ze života.
Honza Dobiáš po 5. základním kole Notování 2009
Závěrečným soutěžícím byla Městská z Veleně u Prahy. Kapela, která tvrdí, že její písničky vznikají asi tak, jako když se do irské whiskey leje český tuzemák. Jarda Budil (člen mj. Panelákových fotrů) měnil nástroje, bendžista a kytarista Martin Sládeček připomněl, že Městská hraje v téhle sestavě poprvé, flétnistka je někde v Zambii na dovolené a poprvé s nimi zpívá Klára Šámalová. Ta ostatně zpívala hlasem, že mikrofon byl skoro zbytečný, i když ještě potřebovala stojan na texty… Muzikanti z Veleně dokonali důstojně dílo celého večera, potěšili nejen své příznivce v sálku - a  zvítězili.


Časopis FOLK & COUNTRY
prosinec 2009
článek: Festival v Opeře
(6. ročník - Odolenfest, Odolena voda - Dolínek, 17.10.2009)

Druhé místo přidělili diváci kapele keltské, která měla na Odolenfestu svoji premiéru. Pocházejí z nedaleké Veleně a keltské tématice se věnují dost intenzívně. Zpočátku se zdálo, že jejich svižná muzika zvítězí, ale jen do té doby, než jako poslední nastoupili brněnští IBATAK. (napsala Vlaďka Provazníková)


Po Písničkách na dvorku 2009 - Tomáš Pohl

Kapelu Městská, kterou vede Jarda Budil a která je ve Veleni čp. 47 doma, jsem několikrát viděl. Je vedena irskou rukou Jardy Budila a musel jsem uznat, že od posledního setkání je to skok kupředu. Chyběla mi akordeonistka Jana Veselková, která ale přišla ukázat, krom milého úsměvu, že na podzim již nebudou s manželem sami. Na její místo usedl další z Budilů, Štěpán, který krom hry na akordeon zvládá i dechové nástroje. Novým a velikým přínosem je flétnistka, štíhlá Klára Hůdová. Její půvab doplňuje zpěvačka Maruška Vojtěchová. Na kytaru hraje Martin Sládeček. Tentokrát jsem vůbec z projevu Městské necítil onu nervozitu jako kdysi v Klubu Kocour.

Po II. semifinále Notování pod Vyšehradem - duben 2009

Kapela Městská se změnila z oktetu v sextet. Navíc jsme kapelu v Notování viděli v obou kolech oslabenou o akordeonistku Janu Veselkovou. V semifinálové sestavě, s Maruškou Vojtěchovou, Jardou a Štěpánem Budilovými a Martinem Sládečkem hodně zaujal nováček, jedinečný bodhránista Jirka Vojtěchovský. Toto vystoupení se jim sice povedlo méně než minulé, ale obecně, zmenšení počtu muzikantů této partě nadšenců svědčí.
Cimbura

Po II. pražském předkole Porty - březen 2009

Městská - keltský styl, Jarda Budil z Fotrů zase hraje v další kapele, čímž je naplněna zásada, že každý rok si členové Panelákových fotrů zahrají na Portě několikrát, zatím to nedrží příliš pohromadě, příjemná barva hlasu zpěvačky, druhá píseň moc hezká, zazpívaná mnohem lépe než zahraná.
Honza Komin

Po V. základním kole Notováni pod Vyšehradem - leden 2009

Sedm statečných přijelo, jen akordeonistka chyběla, aneb skupina Městská z vísky Veleně podruhé na scéně Notování pod Vyšehradem. Parta lidí, obdivuhodných nadšenců z malé obce za Prahou, která dělá keltskou muziku z radosti a pro radost.  Vloni postoupili na divokou kartu a jejich vystoupení v semifinále padlo vinou onemocnění v souboru. Letos postupují rozhodnutím diváků. Držme jim palce, aby se loňská situace nezopakovala.
Cimbura
Děkujeme, že jste navštívili naše stránky © 2007
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one